Někdy jsem vděčný za svoji naivitu. Kdybych věděl, co mě kvůli výrobě prvního svetru čeká, asi bych se do toho vůbec nepouštěl.
Celé to začalo návštěvou jednoho hipsterského krámku v San Franciscu. Tam jsem totiž objevil tak trochu jiný svetr. Barevnější, nápaditější. Prostě cool.
Kamarádi mi ho po návratu do Prahy chválili, a oslovovaly mě díky němu i slečny. Obratem mi proto došlo, že takových svetrů chci víc.
První pokusy o výrobu
Jenže v Česku nic takového k sehnání nebylo. Rozhodl jsem se proto, že si pár svetrů nechám ušít (to byla ta naivní část).
Nejdřív jsem to zkoušel v Číně. Výsledek byl nekvalitní, komunikace složitá a dodací lhůty, že bych do Šanghaje stihnul dojít pěšky. Indonésie nebyla o moc lepší. A kvalitní svetry kupodivu málokdo zvládal uplést i v Česku.
Hledání vhodného materiálu
Správný materiál jsem hledal dlouho. Chtěl jsem něco, co vydrží, bude mi v tom příjemně a design do toho půjde vplést nenápadně.
Žádné nášivky, žádné tlustší vrstvy s motivem, žádné okatě přišité kusy.
Nakonec jsem díky kamarádce objevil merino vlnu a okamžitě si ji zamiloval.
Byla měkounká, nenasávala pachy a regulovala tělesnou teplotu (jo, ta merino vlna). Jenže to mělo zase další háček. V Česku totiž existuje překvapivě málo pletáren, kde zvládají vytvářet složitější vzory.
Náročný rok a půl
Na první kvalitní svetr jsem tak kvůli všem těm Čínám, Indonésiím a dalším nešťastným pokusům čekal zhruba osmnáct měsíců.
Vyrobit ho dobře nebyla vůbec sranda. Jenže dnes díky tomu v Česku pleteme svetry, které nemají tak úplně obdobu. Na rozdíl od sportovních značek totiž vlastnosti merino vlny kombinujeme se stylovým designem.
Co od LiveSweaters můžete očekávat?
- Jsou to svetry, co vydrží roky, a prát je stačí jen jednou za pár týdnů.
- Svetry, které klidně budete ukazovat ještě i vnoučatům.
- Svetry vhodné společnosti i do přírody.
A já proto doufám, že naše oblečení budete zbožňovat stejně jako já.
Michal Richter, zakladatel Live Sweaters